Haber

Japonya ve Güney Kore liderleri atom bombası kurbanlarının mezarlarını ziyaret etti

Japonya Başbakanı Kishida Fumio ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, atom bombasının Koreli kurbanlarının mezarlarını ziyaret etti.

Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Liderler Zirvesi üçüncü gününde devam ediyor. Güney Kore Devlet Başkanı Yoon zirvede konuk statüsünde.

Yoon, ev sahibi lider Kişida ile birlikte, ABD’nin 2. Dünya Savaşı’nın sonunda Hiroşima’ya attığı atom bombasının Koreli kurbanlarını anmak için inşa edilen mozoleyi ziyaret etti.

Söz konusu ziyaretle Kishida ve Yoon, Hiroşima Barış Anıtı Parkı’ndaki ünlü mozoleyi birlikte ziyaret eden Japonya ve Güney Kore’nin ilk liderleri oldu.

Eşleri Kishida Yuko ve Kim Keon Hee’nin de hazır bulunduğu tarihi ziyarette iki ülke cumhurbaşkanları mozoleye çiçek takdim etti.

Yoon ile son 2 ayda üçüncü kez görüştüğünü hatırlatan Kişida, “Bu, ikili ilişkilerin ilerlediğinin kanıtı” dedi. söz konusu.

Güney Kore lideri Yoon, atom bombasının Koreli kurbanlarını ziyaretin “birlikte barışçıl bir gelecek hazırlamak için cesur bir hareket olarak anılacağını” söyledi.

İlk olarak 1970 yılında Barış Anıtı Parkı’nın dış kampüsüne dikilen anıt mezar, “bomba kurbanlarının anısına ayrımcılık yapıldığı” eleştirilerinin ardından 1999 yılında parka taşınmıştır.

haber-lacin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu